Posted on

Pár rad jak se chovat v buddhistickém chrámu

Nevstupujte v tričku nebo v šortkách, krátkých kalhotách nebo jiném nevhodném oděvu. Jestliže se díváte na Thajce kolem vás, uvidíte způsob oblékání, který upřednostňují.
– Ve všech buddhistických chrámech se musí zouvat boty. Nebojte se špíny; podlahy takových míst jsou obvykle velmi často uklízeny.
– Buddhistckým mnichům je zakázáno dotýkat se nebo být dotýkaný ženou nebo přijímat cokoliv z její ruky. Jestliže žena musí dát něco mnichovi nebo novicovi, předá to nejprve muži, který to předá dál. Nebo mnich nebo novic rozprostře kus šafránového šatu nebo kapesníku před sebou a žena na něj položí dar.
– Všechny Buddhovy obrazy a zpodobnění, velké nebo malé, úplné nebo i jen fragmenty, jsou pokládané za posvátné objekty. Je nepřípustné vstupovat na ně např. při fotografování nebo, obecně dělat cokoliv co by mohlo ukazovat nedostatek respektu.”

Ještě než vstoupíte do Thajska, tak doporučuji navštívit www.thajsko.com odkud čerpám tyto a další informace nebo fb stránku Češi a Slováci v Thajsku.

 

*novic – osoba v noviciátu, připravující se na vstup do náboženské řeholního společenství. Novic je prostě bažant.