Posted on

Příbeh z Indického Váránasí

Město Váránasí je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších míst Indie, posvátné město hinduistů, buddhistů a džinistů ležící na břehu posvátné řeky Gangy, jedno z nejdéle trvale osídlených míst Indie (podle legendy již 5000 let, historicky doloženo 3000 let nazpět). Údajné rodiště a bydliště Šivovo, alespoň po část jeho života. Centrum náboženské, kulturní, vzdělanosti (4 univerzity). Davy věřících se sem sjíždějí za posvátnou očistou, náboženskými rituály, oběťmi i kvůli rituálnímu zpopelnění svých pozůstalých na jednom z pohřebních ghátů. Mnoho starých a nemocných lidí přijíždí do Váránasí, aby zde dožili a zemřeli – kdo totiž zemře ve Váránasí a jeho tělo je pohřbeno do posvátné řeky Gangy, ten opustí koloběh reinkarnací a dosáhne nirvány.

 

 

Tenhle úryvek napsali super manželé, které jsem potkal v Thajsku. Byli na líbánkách několik milionů let nebo tak nějak a projeli celou Asii. Poznatky z cest stále píšou na jejich blogu (z)cesty. Mají to všchno moc hezky napsané, a tak jsem tento úryvek i hezky ukradl. Koukněte na ně www.zcesty.net

 

 

Ještě Tomíkova poznámka k fotce:
Tohle je pohřebiště u řeky Gangy, kde se upalují těla (nachází se kousek vedle ještě jedno menší pohřebiště). Vlevo dole vidíte dřevo, které se používá k úpalování těl, hned vedle kopec popela a ještě vedle hromadu lidi, kteří chystají pálení dalšího těla. Žlutý barák je hospic, bez nábytku, postelí, bez ničeho. Lidi tam čekají až přijde na ně řada a spálením pak ukončí jejich reinkarnaci.

 

 

Ještě jedna moje poznámka: Tohle místo jsem navštívil dva roky zpět a natolik mě uchvátilo, že jsem to musel klukům i ukázat. V tomto městě taky končí naše cesta.

 

 

Úplně poslední poznámka fakticky: Fotky z mé úplně první návštěvy tohoto místa, můžete vidět na této Facebook stránce někde na úplném začátku.